12 Süper İpucu: Çekingen Çocuklara Özgüven Kazandırma Yolları

Bu yazımda sizlere çekingen çocuklara özgüven kazandırma yolları hakkında çok değerli olduğunu düşündüğüm bilgileri aktaracağım.

Ebeveynler olarak, çocuklarımızın ortaya çıkan her durumda kendinden emin ve cesur olmalarını istiyoruz.

Çocuklarımızın sosyal hayat içindeki durumlarda utangaç veya rahatsız olduklarını bilmek endişe verici olabiliyor.

Arkadaşlıklar kurmak için gerekli sosyal becerilerden yoksun olduklarını bilmek de ayrıca korkunç olabiliyor.

Utangaçlık ya da içe dönüklük yaşamın birçok alanında sorunlara yol açabilir.

Utangaç bir insan büyük gruplarda endişeli davranabilir; sınıfta veya işte konuşma yapmak için ayağa kalkmaktan çok korkabilir; yeni insanlarla tanışmak ve grup halinde yapılan sosyal etkinliklere katılmaya çekinebilir.

Utangaç çocukların ebeveynleri olarak bizim işimiz onların kendilerine güven kazanmalarına yardımcı olmak ve diğerleriyle etkileşimde rahat olmalarını öğretmektir.

Yetişme çağındaki çocuklarınız için harika özgüven kazandırma ipuçları olan makaleme https://ozguvennasilkazanilir.com/cocuklarda-ozguven/ linkinden erişebilirsiniz.

Yeni sosyal beceriler öğrenmek biraz çalışma gerektirebilir ve muhtemelen yardıma ihtiyaçları olacaktır.

Burada, yeni insanlarla tanışmak, yeni yerlere gitmek ve yeni şeyler denemek için onların daha rahat olmasını sağlayacak, çocuğunuzun öz güvenini nasıl inşa edeceğine ve sosyal olarak adımlar atmasına yardımcı olacak çekingen çocuklara özgüven kazandırma yolları öğreneceksiniz.

Bu yolları öğrenmeye geçmeden önce size aşağıdaki yöntemlerden de etkili ve hepsi denenmiş ve başarısı kanıtlanmış tekniklerin öğretildiği Yürüyen Özgüven eğitim setini tavsiye etmek istiyorum.

Bu eğitim setinin içindeki bilgilerle sen de çekingen çocuklara özgüven kazandırma, çocuklara özgüven aşılama, onların hayatlarına olumlu anlamda dokunma konularında uzmanlaşacaksın.

Eğitim setine aşağıdaki linkten ulaşabilirsin.

YÜRÜYEN ÖZGÜVEN TÜM SET (Lütfen bağlantıya tıklayınız)

 

Çekingen Çocuklara Özgüven Kazandırma Yolları

 

çekingen çocuklara özgüven kazandırma

çekingen çocuklara özgüven kazandırma

1.Etiketlemeyin

 

Sözlerin mutlak bir gücü vardır ve eğer çocuklarımızı utangaç, sosyal açıdan tuhaf, içe dönük olarak etiketlersek, bu şekilde kendilerini tanımlamaya başlarlar.

Diğerlerinden ayrılmış veya farklı bir kişiliğe sahip olmanın yanlış bir tarafı olmamasına rağmen, bu etiketi bir çocuğa yapıştırmak, onlara kendilerini başka bir şey olarak görme veya daha fazla dışa dönük olma yeteneklerini kısıtlar.

Ayrıca, çocuklarımız hakkında başkaları ile konuşurken de onları utangaç vb etiketleme ile konuşmamaya özen göstermeliyiz.

Onları bu şekilde tanımlar ve insanlara çocuklarımızın utangaç olduğunu söylersek onlara o şekilde davranırlar.

Çocuğu herhangi bir şekilde etiketlemek, odağı o etikete yönlendirir.

Çocuklarımızı “utangaç” olarak nitelendirirsek, herkes diğer üstün ve iyi özelliklerini göremeyebilir.

Utangaçlık etiketini, “insanları yavaş yavaş tanımayı” veya “fikirlerini paylaşmadan önce dinlemeyi seviyor” veya “kararları için acele etmeden önce düşünmeyi seviyor” gibi dış ifadeleri kabul ederek onun hakkındaki görüşleri bu şekilde çerçeveleyebilirsiniz.

Bunlar daha olumlu ve güzel ifadelerdir.

2.Örnek Olun

 

çocuklarda özgüven eksikliği

 

Çocuklar gözlemleyerek birşeyler yapmayı öğrenir.

Diğer insanlara ilişkilerimiz, çocuklarımızın da diğerleriyle ilişkilerini kurmada ana etmen olacaktır.

Birçok çocuk utangaçtır, çünkü ebeveynleri utangaçtır. Bu sizin için süreklilik arz eden bir konuysa en zorlu kısım bu kısım olacaktır.

Sosyal deneyimler konusunda olumlu olmak için kendinize güven duymanız gerekir. Çocuğunuz için iyi bir örnek oluşturmak için daha fazla dışa dönük bir birey olmaya çalışmalısınız.

Bu, yoldan geçenlere gülümsemek, memnun bir şekilde büyük gruplarla olan etkinliklere gitmek veya insanları dışarıda sakin ve güvenle selamlamak kadar basit olabilir.

Konfor bölgenizden çıkmak zorunda kalabilirsiniz, ancak çocuğunuz bu tür şeyleri yapmalarını istediğinde de öyle olacaktır.

Ve kendinizi zorlayıp zor bir şey yapabileceğinizi göstererek, çocuğunuza da bunu yapabileceğinin mesajını veriyorsunuz.

 

3.Nedeni Nazikçe Araştır

 

özgüven geliştirme

 

Çocuğunuzun özel olarak neler yaptığını keşfedebiliyorsanız, onlara daha iyi yardımcı olabilirsiniz.

Herhangi bir davranışdan ötürü onu herkesim içinde sorguya çekmeyin. Özellikle utangaç ve çekingen hali üst noktalara ulaştığı anlarda bunu sakın yapmayın. Bu onun daha çok içine çekilmesine neden olabilir.

Bunun yerine, kendilerini rahat ve güvende hissederken onlara zaman ayırın ve neden kendilerini utangaç hissetdiklerini ve buna neyin sebep olduğunu nazikçe sormaya çalışın.

Onlara “Mustafa amcan bugün seninle konuşmaya çalışırken arkamda saklandığını farkettim, bana nasıl hissettiğini söyleyebilir misin” gibi bir örnek yaklaşımla sorabilirsiniz.

Davranışlarını etiketlememeye çalışmayı unutmayın, sadece nasıl ve niçin oldukları gibi davrandıklarına dair bakış açıları hakkında fikir edinmek için yumuşak sorular sorun.

Konuşma onlar için zor görünüyorsa, bekleyin biraz dinlensin, yine “utangaç” kimliği çok fazla yoğunlaşarak onlara daha fazla zorlamak istemeyiz.

Bununla birlikte, konuşma iyi giderse, onlara sosyal durumlarda daha fazla güvende olmalarına yardımcı olabilecek fikirler için ricada bulunmayı deneyebilirsiniz.

Çekingen çocuklara özgüven kazandırma dikenli tellerle çevrili bir bahçede gezinmek gibidir. Mutlaka çok titiz ve nazik olmayı unutmayın.

Özgüven nedir ve nasıl kazanılır hakkında detaylı bilgi isterseniz https://ozguvennasilkazanilir.com/ozguven-nedir/ bağlantısını ayrıca ziyaret edebilirsiniz.

4.Cesaretlendirin

 

özgüven geliştirme taktikleri

Çekingen çocuklara özgüven kazandırma yolları arasında klasik ve bir o kadar da etkili bir yoldur cesaretlendirme.

Çocuğunuzla utangaç davranışları veya sosyal becerilerini tartışırken, daima olumlu kalmak önemlidir.

Endişelerini doğrularken-anlarken veya eksikliklerini onaylarken, yine de dışarı çıkmaları için gereken desteği ve teşvikleri verebilirsiniz.

Çocuğunuza, kendilerine duydukları güveninizi görmelerini sağlayarak özgüven verin.

Çocuğunuza onlara inandığınızı söylemenin gücünü asla küçümsemeyin.

Basit bir “Yeni insanlarla konuşmanın zor olduğunu biliyorum, ama yapabileceğine inanıyorum!” cümlesi onlara yapabileceklerine inanmaları için uzun bir yol kat ettirebilir.

5.Geçmiş Başarılarınızı Anlatın

 

özgüven

çekingen çocuklara özgüven kazandırma

Hiçbir şey geçmişte başardığınızı bilmek gibi başarıya olan inancınızı sağlam tutamaz.

Çocuğunuza daha önce sosyal hayatta başarılı olduğunuz olayları anlattığınızdan, hatırlattığınızdan emin olun.

Çocuğunuz yeni insanlarla konuşmakta zorluk çekiyorsa, onlara yeni biriyle tanıştığınızda nasıl eğlendiğinizi ve kendinizi nasıl hissettiğinizi anlatın.

Büyük gruplarda başarılı olmazlarsa, onlara büyük bir grupla birlikte bir aile olarak yaptığınız eğlenceli bir şeyi hatırlatın.

Bu olumlu deneyimleri hatırlamak, yeni deneyimleri biraz daha az korkutucu yapar çünkü geçmişte onlarla başa çıktığınızı biliyor olacaklar.

Bu aynı zamanda gelecek için de geçerlidir. Çocuğunuzun kendine güveni arttıkça, her başarısını övün ve güvenlerinin tekrar düşük olması durumunda bu başarıları hatırlatma olarak kullanın.

 

6.Konuşma Temellerini Öğretin

 

çocuklarda özgüven

Bazen ne söyleyeceğini bilememek insanlarla konuşmakta büyük bir engel olabilir.

Çok fazla sosyal deneyimi olmayan çocuklar için, yeni biriyle tanışırken doğru kelimeleri bulmak çok zor olabilir.

Çocuğunuza, yeni biriyle konuşurken kullanmak için bazı temel konuşma temellerini ve kalıpları öğretmek, onlara denemek için kendilerini güvende hissetmesini sağlayacaktır.

7.Göz Temasının Önemini Öğretin

 

kendini sevme özgüven

 

Birçok utangaç veya içe dönük insan gözlerini kaçırma eğilimindedir. İnsanlarla etkileşime girme konusunda rahat değilseniz, doğrudan göz teması sinir bozucu olabilir.

Ancak göz teması önemlidir, güven gösterir, konuştuğunuz kişiye olan ilginizi iletir ve onları bu ilgiyi karşılamaya davet eder.

Bir gülümsemeyle göz teması, çocuğunuzun da öğreneceği konuşmanın temelleri kadar, kelimeler olmadan da konuşmasına yardımcı olur.

Bu onların yeni insanlarla tanışma konusunda kendilerini güvende hissetmelerine de destek verir.

8.Pratik Yapın

 

prtik yapma

 

“Pratik mükemmelleştirir”, fakat belki de daha iyi olanı “pratik ilerletir”.

Utangaç bir çocukta mükemmel sosyal becerileri hedef almak ikinizi de hayal kırıklığına uğratabilir.

Amaç, çocuğun kişiliğini tamamen değiştirmek değil, sosyal durumları daha iyi yönlendirmelerine yardımcı olmak olmalıdır.

Bunu akılda tutarak, sosyal etkileşimleri uygulamak, çocuğunuzun olumlu sosyal beceriler sergileme konusunda gelişimine yardımcı olmak için harika bir yoldur.

Bunu uygulamanın en iyi yolu bir oyun yapmaktır.

Çocuğunuzla ilk defa tanışıyormuş gibi davranmasını sağlayın ve onlara ne yapacaklarını sorun.

Onlara öğrendikleri konuşmanın temellerini ve göz temasının önemini hatırlatın ve ikisini de uygulayın.

“Yeni arkadaş” rolünü sonuna kadar oynayın ve eğlenceli hale getirin, hatta yeni bir karakter deneyin ve çocuğunuzun buluşması için aptal karakterler yaratın!

Ve iyi bir iş çıkardıklarında, övmeyi unutmayın!

Çekingen çocuklara özgüven kazandırma yolları arasında eğer iyi giderse en eğlenceli ve en etkili yol pratik yapma yoludur.

9.Bire Bir İlişkleri Düzenleyin

 

özgüven arttırma teknikleri

Çocuğunuzun başka bir çocukla pozitif bir etkileşimi varsa (küçük bir çocuk bile), o çocukla daha fazla etkileşimi teşvik edip edemediğinizi ölçün.

Bir oyun yada toplantı tarihi belirleyin veya çocuğunuzu (ve yaşa bağlı olarak ebeveynlerini) bir parkta veya diğer çocukların sohbetine katılmasını isteyin.

Bire bir başka çocuklarla etkileşimde bulunmak, özellikle de daha önce vakit geçirmekten hoşlanan biriyse, yeni veya büyük bir kişiyle tanışmak onlara harika pratikler yapmasına imkan verecektir.

Çocuğunuz henüz ailenizle birlikte görülmediği bir yaşta değilse, baskıyı hafifletmeye yardımcı olmak için siz ve diğer çocuğun ebeveynlerinin yanında olmanız bir rahatlık olabilir.

Aynı zamanda pozitif bir sosyal davranış modeli olma pratiği yapma şansını da verecektir.

Çocuğunuzun eski alışkanlıklara düşmemesi ve size güvenmemesi ya da arkanıza çok fazla saklanmaması, yeni tanışma  ve sosyal beceri uygulamaları yapması bire bir ilişkilerin sonucu olacaktır.

10.İlgi Alanları Oluştur

 

özgüven

Çekingen çocuklara özgüven kazandırma yolları arasında ilgi alanları oluşturmak çok önemlidir.

Çocuğunuzun özel bir ilgisi varsa, sosyal etkileşimlerin aranacağı yer olarak bunu kullanın.

Sanattan hoşlanıyorlarsa, katılabileceğiniz bir çocuk sanat dersi olup olmadığını araştırın veya en yakın sanat müzenizin çocuk günü olup olmadığına bakın.

Çizgi romanlar okumaktan hoşlanıyorlarsa, güven inşa etmek için bazı kitaplar edinin veya katılabilecekleri bir kitap kulübü arayın.

Spor yapmaktan hoşlanıyorlarsa, bir takıma katılmalarını sağlayın.

Çocuğunuz aynı ilgi alanlarına sahip diğer çocuklarla bir araya gelerek, onlarla daha rahat iletişime geçmelerini sağlayabilir sosyal becerilerini daha iyi geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Ortak ilgi alanlarına sahip çocuklarla tanışırken, çocuğunuzun sıfırdan başlamak zorunda kalmadan yeni arkadaşlıklar kuracağınız bir temeli olacaktır.

11.Plan Yap-Uyarı Ver

 

özgüven eksikliği nedir

 

Çocuğunuz yeni sosyal beceriler öğrenirken ve özgüvenlerini geliştirirken, rahatsız edici durumlar ortaya çıkabileceği zaman onları bilgilendirmek önemlidir.

Çocuğunuzun yeni insanlarla tanışacağı yere gitmek için bir etkinliğiniz varsa, onlarla vaktinden önce konuşun.

Görüşecekleri kişilere söyleyecek şeyler hakkında fikir verin veya onlara cesaret verici bir konuşma yapın ve onların amigoları olun.

Büyük kalabalıklar olan bir yere gideceğinizi biliyorsanız ve bu çocuğunuzu tedirgin eden bir şeyse, onları uyarın.

Onlara korkmuş hissetmeye başlarlarsa kullanabilecekleri kendi kendine sakinleştirici teknikler hakkında fikir verin ve onlarla birlikte olacağınıza dair güvence verin (eğer olacaksanız) ve işler ezici olursa onları sakinleştirmeye yardımcı olun.

12.Onun Pozitif Yönlerini Benimseyin

 

kendine güven geliştirme

 

Utangaç veya içe dönük olmak dünyanın sonu değil.

Birçok utangaç çocuk utangaç yetişkinler olarak büyür, ancak yine de çok başarılı bir yaşam sürmeyi başarırlar.

Ayrıca içe dönük bir yapıya sahip olmanın bazı olumlu yönleri de vardır.

Pek çok içe dönük kişi, çok sezgisel, düşünceli ve empatiktir. Sadece bir çocuğun utangaç olması, onların da arkadaşlarının olmayacağı anlamına gelmez.

Okuldaki en popüler çocuk olmayabilirler, ama utangaç bir çocuk, dışa dönük bir çocuk kadar az da olsa arkadaş edinme yeteneğine sahip olabilirler. Az ve sağlam arkadaşlıklar kurabilir onlar için daha fazla çaba harcayabilirler.

 

Sonuç

Sizlere çekingen çocuklara özgüven kazandırma yolları olarak birbirinden değerli olduğunu düşündüğüm 12 yoldan bahsettim.

Sonuç olarak size şunları söylemeliyim.

Çocuğunuzu, olduğu gibi kabul edip sevin ve diğer tüm olumlu yanlarını görerek, benimseyin. Hatta onları kucaklayın.

Daha dışa dönük olmaları için güven oluşturmalarına yardımcı olmaya çalışsanız da, en önemli şeyne kadar sosyal olursa olsun, kendi değerlerine güvenlerini arttırmalarına yardımcı olmaktır.

Kendileri gibileri olsunlar ve kendi değerlere sahip olsunlar. Bu noktada utangaç, çekingen yada dışa dönük, girişken olmalarının çok da önemi kalmıyor.

Çocuklara Özgüven Kazandırma Eğitim Seti Tavsiyesi

 

 

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.